PROGRAMY

Vzdelávacie programy produkujeme vo vlastnej réžii a vznikajú v spolupráci s poprednými vedeckými inštitúciami v Európe. Sú vhodné pre najmenších, cez žiakov základných škôl až po študentov stredných škôl. Prispôsobujeme ich veku a učebným osnovám každej kategórie detí. Prostredníctvom našich vzdelávacích programov budete mať možnosť spoznať Slnečnú sústavu, hviezdy, nočnú oblohu, život astronautov vo vesmíre či spôsob fungovania satelitov.

Premietanie prebieha v skupinách. Náš vyštudovaný lektor v odbore Astronómia pracuje s každou skupinou individuálne. Poskytne Vám odborný výklad a zodpovie všetky otázky. Dĺžka programu je prispôsobená vyučovacej hodine. Po absolvovaní vzdelávacieho projektu máme k dispozícii pracovné listy pre MŠ a I. stupeň ZŠ, ktoré reflektujú informácie vo vzdelávacích programoch.

Prvý kontakt s vesmírom pre najmenších. Citlivo a pomaličky detičky spoznávajú planetárium, planéty Slnečnej sústavy, nočnú oblohu, Slnko a Mesiac. Samozrejme nesmie chýbať raketa. Ako nastupujú astronauti, ako vyzerá zvonku aj zvnútra a samotný štart rakety.

Dĺžka: 20 min

Vhodný pre: materské školy (najmenšie detičky)

Zem - naša modrá planéta! Spoznajte, ako sa strieda deň s nocou a 4 ročné obdobia na Zemi. Detailne prebádajte, čo je to atmosféra a v nej prebiehajúci kolobeh vody a skleníkový efekt. Zistite, ako sa do vesmíru dostanú sondy a satelity, vďaka ktorým máme na Zemi napríklad internet.

Dĺžka: 25 min

Vhodný pre: materské školy - predškoláci, základné školy I. stupeň (1., 2., 3. ročník)

Preskúmajte našu Slnečnú sústavu s vesmírnym bádateľom zo vzdialenej planéty. Dozviete sa zaujímavosti o jednotlivých planétach a ďalších objektoch, ktoré sa nachádzajú v Slnečnej sústave. V druhej časti detailne preskúmate kométy.

Vhodný pre: materské školy, základné školy I. stupeň (1., 2., 3. ročník)

Vesmírny bádateľ Vás tentokrát zoberie na Mesiac. Spoločne zistite, čo všetko potrebujeme k tomu, aby sme mohli na Mesiaci žiť. V druhej časti spoznáte jednotlivé fázy Mesiaca a rôzne úkazy ako zatmenie Mesiaca, či Slnka.

Vhodný pre: materské školy, základné školy I. stupeň (1., 2., 3. ročník)

Prežite spolu s astronautmi prípravu na let do vesmíru a let samotný. Zoznámte sa s tým, čo robia astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici a vráťte sa s nimi bezpečne na Zem.

Vhodný pre: materské školy, základné školy I. stupeň (1., 2., 3. ročník)

Zažite s vesmírnou sondou Rosetta a pristávacím modulom Philea úžasné dobrodružstvo vesmírom ku kométe 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Spoločne kométu preskúmate a dokonca na nej aj pristanete!

Dĺžka: 25 minút

Vydajte sa na úžasnú cestu za poznaním našej najcennejšej kvapaliny na Zemi. Aký význam má voda na Zemi? Ako prebieha kolobeh vody? A ako bonus zistite, čo je dúha a ako vzniká.

Dĺžka: 25 minút

Vhodný pre: materské školy - predškoláci, základné školy I. stupeň

Spoznajte dennú a nočnú oblohu - základné súhvezdia, planéty, Mesiac, mliečnu dráhu a záhadné pohybujúce sa svietiace body na oblohe.

Dĺžka: 10 min

Vhodný pre: materské školy, základné školy I. stupeň

Objavte úžasnú históriu astronómie a vesmír, ktorý nám odhalila veda. Spoznajte Slnečnú sústavu a jej miesto v Mliečnej dráhe. Čo sú to hviezdokopy, hmloviny, galaxie a ako sa vyvíjajú v priestore a čase.

Dĺžka: 30 min

Vhodný pre: základné školy II. stupeň (príp. od 4. ročníka), stredné školy, dospelé publikum

Spoznajte našu najbližšiu hviezdu. Ako vyzerá od jadra až po povrch. Ako vplýva na svoje okolie a Zem. Ako ju vnímali staroveké civilizácie a ako ju dokážeme skúmať dnes? Na všetky tieto otázky dostanete odpovede.

Dĺžka: 30 min

Zistite, ako náš život ovplyvňujú umelé satelity. Bez nich by sme nemali v autách ani mobiloch navigáciu, presné predpovede počasia a vlastne ani veľa vecí každodennej potreby.

Dĺžka: 25 min

Prečo a ako si my ľudia ničíme svoje okolie svetelným znečistením? Aký dopad to má nielen na nás, ale na prírodu ako celok a aj to, čo s tým môže urobiť každý z nás? To sa dozviete v tomto programe.

Dĺžka: 25 min

Vhodný pre: základné školy I. stupeň (od 3. ročníka), základné školy II. stupeň, stredné školy, dospelé publikum

Sledujte ako vzniká fotón vo vzdialenej hviezde. Vydajte sa s ním na dlhú cestu naprieč obrovským priestorom, aby ste s ním pristáli na sietnici oka. Ako prechádza okom až do nášho mozgu. Preskúmajte niektoré z fascinujúcich procesov vo vesmíre, od astrofyziky až po biológiu oka a mozgu.

Dĺžka: 30 min

Vhodný pre: základné školy II. stupeň (príp. od 4. ročníka), stredné školy (najmä stredné zdravotnícke školy), dospelé publikum

S využitím vizualizácií a reálnych obrazov Vám budú predstavené výdobytky modernej astronómie, najmodernejšie pozemské a orbitálne observatóriá, základné princípy elektromagnetického žiarenia a prírodné javy súvisiace s astrofyzikou vysokých energií. Astrofyzika vysokých energií hrá kľúčovú úlohu pri pochopení vesmíru.

Dĺžka: 30 min

Objavte našu hviezdu prostredníctvom úchvatných časozberných videí, ktoré vytvorilo Solar Dynamics Observatory a ktoré boli spracované pokročilými matematickými metódami. Zažite skutočnú povahu Slnka a zistite, že zďaleka nie je také pokojné, ako sa na prvý pohľad zdá.

Dĺžka: 11 min

Vhodný pre: základné školy II. stupeň (príp. od 4. ročníka)

Dĺžka: 20 min

Vhodný pre: základné školy II. stupeň, stredné školy, dospelé publikum

Užite si naplno pozorovanie nočnej oblohy a Slnka cez hvezdárske ďalekohľady s odborným výkladom lektora.

Dĺžka: individuálna