PROGRAMY

Prostredníctvom našich vzdelávacích programov budete mať možnosť spoznať Slnečnú sústavu, hviezdy, nočnú oblohu, život astronautov vo vesmíre či spôsob fungovania satelitov.

Programy produkujeme vo vlastnej réžii a vznikajú v spolupráci s poprednými vedeckými inštitúciami v Európe. Sú vhodné pre najmenších, cez žiakov základných škôl až po študentov stredných škôl. Prispôsobujeme ich veku a učebným osnovám každej kategórie detí.

Premietanie prebieha v skupinách. Náš vyštudovaný lektor v odbore Astronómia pracuje s každou skupinou individuálne. Poskytne Vám odborný výklad a zodpovie všetky otázky.

Prvý kontakt s vesmírom pre najmenších. Citlivo a pomaličky detičky spoznávajú planetárium, planéty Slnečnej sústavy, nočnú oblohu, Slnko a Mesiac. Samozrejme nesmie chýbať raketa. Ako nastupujú astronauti, ako vyzerá zvonku aj zvnútra a samotný štart rakety.

Dĺžka: 20 min

Vhodný pre: materské školy (najmenšie detičky)

Preskúmajte našu Slnečnú sústavu s vesmírnym bádateľom zo vzdialenej planéty. Dozviete sa zaujímavosti o jednotlivých planétach a ďalších objektoch, ktoré sa nachádzajú v Slnečnej sústave. V druhej časti detailne preskúmate kométy.

Vhodný pre: materské školy, základné školy I. stupeň (1., 2., 3. ročník)

Vesmírny bádateľ Vás tentokrát zoberie na Mesiac. Spoločne zistite, čo všetko potrebujeme k tomu, aby sme mohli na Mesiaci žiť. V druhej časti spoznáte jednotlivé fázy Mesiaca a rôzne úkazy ako zatmenie Mesiaca, či Slnka.

Vhodný pre: materské školy, základné školy I. stupeň (1., 2., 3. ročník)

Prežite spolu s astronautmi prípravu na let do vesmíru a let samotný. Zoznámte sa s tým, čo robia astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici a vráťte sa s nimi bezpečne na Zem.

Vhodný pre: materské školy, základné školy I. stupeň (1., 2., 3. ročník)

Zažite s vesmírnou sondou Rosetta a pristávacím modulom Philea úžasné dobrodružstvo vesmírom ku kométe 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Spoločne kométu preskúmate a dokonca na nej aj pristanete!

Dĺžka: 25 minút

Vhodný pre: materské školy, základné školy I. stupeň (1., 2., 3. ročník)

Vydajte sa na úžasnú cestu za poznaním našej najcennejšej kvapaliny na Zemi. Aký význam má voda na Zemi? Ako prebieha kolobeh vody? A ako bonus zistite, čo je dúha a ako vzniká.

Dĺžka: 25 minút

Vhodný pre: materské školy - predškoláci, základné školy I. stupeň

Spoznajte dennú a nočnú oblohu - základné súhvezdia, planéty, Mesiac, mliečnu dráhu a záhadné pohybujúce sa svietiace body na oblohe.

Dĺžka: 10 min

Vhodný pre: materské školy, základné školy I. stupeň

Objavte úžasnú históriu astronómie a vesmír, ktorý nám odhalila veda. Spoznajte Slnečnú sústavu a jej miesto v Mliečnej dráhe. Čo sú to hviezdokopy, hmloviny, galaxie a ako sa vyvíjajú v priestore a čase.

Dĺžka: 30 min

Vhodný pre: základné školy II. stupeň (príp. od 4. ročníka), stredné školy, dospelé publikum

Spoznajte našu najbližšiu hviezdu. Ako vyzerá od jadra až po povrch. Ako vplýva na svoje okolie a Zem. Ako ju vnímali staroveké civilizácie a ako ju dokážeme skúmať dnes? Na všetky tieto otázky dostanete odpovede.

Dĺžka: 30 min

Zistite, ako náš život ovplyvňujú umelé satelity. Bez nich by sme nemali v autách ani mobiloch navigáciu, presné predpovede počasia a vlastne ani veľa vecí každodennej potreby.

Dĺžka: 25 min

Prečo a ako si my ľudia ničíme svoje okolie svetelným znečistením? Aký dopad to má nielen na nás, ale na prírodu ako celok a aj to, čo s tým môže urobiť každý z nás? To sa dozviete v tomto programe.

Dĺžka: 25 min

Vhodný pre: základné školy I. stupeň (od 3. ročníka), základné školy II. stupeň, stredné školy, dospelé publikum

Sledujte ako vzniká fotón vo vzdialenej hviezde. Vydajte sa s ním na dlhú cestu naprieč obrovským priestorom, aby ste s ním pristáli na sietnici oka. Ako prechádza okom až do nášho mozgu. Preskúmajte niektoré z fascinujúcich procesov vo vesmíre, od astrofyziky až po biológiu oka a mozgu.

Dĺžka: 30 min

Vhodný pre: základné školy II. stupeň (príp. od 4. ročníka), stredné školy (najmä stredné zdravotnícke školy), dospelé publikum

S využitím vizualizácií a reálnych obrazov Vám budú predstavené výdobytky modernej astronómie, najmodernejšie pozemské a orbitálne observatóriá, základné princípy elektromagnetického žiarenia a prírodné javy súvisiace s astrofyzikou vysokých energií. Astrofyzika vysokých energií hrá kľúčovú úlohu pri pochopení vesmíru.

Dĺžka: 30 min

Objavte našu hviezdu prostredníctvom úchvatných časozberných videí, ktoré vytvorilo Solar Dynamics Observatory a ktoré boli spracované pokročilými matematickými metódami. Zažite skutočnú povahu Slnka a zistite, že zďaleka nie je také pokojné, ako sa na prvý pohľad zdá.

Dĺžka: 11 min

Vhodný pre: základné školy II. stupeň (príp. od 4. ročníka)

Dĺžka: 20 min

Vhodný pre: základné školy II. stupeň, stredné školy, dospelé publikum

Užite si naplno pozorovanie nočnej oblohy a Slnka cez hvezdárske ďalekohľady s odborným výkladom lektora.

Dĺžka: individuálna